Bracket Central: IHSA playoff pairings revealed

Bracket Central: IHSA playoff pairings revealed
October 21, 2012, 5:21 am
Share This Post

CSN and the IHSA partnered up on Saturday night for the official IHSA Playoff Pairing Show to unveil the brackets for Class 1A-8A. See the full first-round matchups and video analysis on each Class below.

Class 1A - First Round

Game 1 16 Biggsville (West Central) (5-4) at 1 Stockton (9-0), TBA
Game 2 9 Galena (H.S.) (6-3) at 8 East Dubuque (6-3), TBA
Game 3 13 Chicago (Hales Franciscan) (6-3) at 4 Freeport (Aquin) (8-1), TBA
Game 4 12 Abingdon (6-3) at 5 Lena (L.-Winslow) (7-2), TBA
Game 5 15 Chicago (Luther North) (5-4) at 2 Ottawa (Marquette) (9-0), TBA
Game 6 10 Hebron (Alden-H.) Coop (6-3) at 7 Forreston (7-2), TBA
Game 7 14 Warren (5-4) at 3 Mooseheart (8-1), TBA
Game 8 11 Monmouth (United) (6-3) at 6 Toulon (Stark County) (7-2), TBA
Game 9 16 Mt. Sterling (Brown County) (5-4) at 1 LeRoy (9-0), TBA
Game 10 9 Flanagan F.C.-Wood. Coop (7-2) at 8 Colfax (Ridgeview) (7-2), TBA
Game 11 13 Mt. Olive (6-3) at 4 Concord (Triopia) Coop (8-1), TBA
Game 12 12 Milford Coop (6-3) at 5 Moweaqua (Central A & M) (8-1), TBA
Game 13 15 Dupo (6-3) at 2 Maroa (M.-Forsyth) (8-1), TBA
Game 14 10 Winchester West Central Coop (6-3) at 7 Villa Grove (8-1), TBA
Game 15 14 Toledo (Cumberland) (6-3) at 3 Carrollton (8-1), TBA
Game 16 11 Oblong (6-3) at 6 Sidell (Jamaica) Salt Fork Coop (8-1), TBA

Official Class 1A bracket on IHSA.org

Class 1A Video Analysis:

Class 2A - First Round

Game 1 8 Orion (5-4) at 1 Lanark (Eastland) E.-Pearl City Coop (9-0), TBA
Game 2 5 Winnetka (N. Shore C.D.) (7-2) at 4 Amboy A.-LaMoille Coop (7-2), TBA
Game 3 7 Morrison (6-3) at 2 Aledo (Mercer County) (9-0), TBA
Game 4 6 Taylor Ridge (Rockridge) (7-2) at 3 Rockford (Lutheran) (8-1), TBA
Game 5 8 Momence (6-3) at 1 Clifton (Central) (8-1), TBA
Game 6 5 Carthage (Illini West) (7-2) at 4 Tremont (8-1), TBA
Game 7 7 Havana (6-3) at 2 Downs (Tri-Valley) (8-1), TBA
Game 8 6 Watseka (6-3) at 3 Kewanee (Wethersfield) Annawan-W. (8-1), TBA
Game 9 16 Georgetown (Ridge F.) Chris. (6-3) at 1 Bismarck (Henning) (9-0), TBA
Game 10 9 Johnston City (7-2) at 8 DuQuoin (H.S.) (7-2), TBA
Game 11 13 Argenta (A.-Oreana) (6-3) at 4 Camp Point (C.) C.-SE Coop (9-0), TBA
Game 12 12 Lawrenceville (7-2) at 5 Cerro Gordo C.G.-Bement Coop (9-0), TBA
Game 13 15 Belleville (Althoff Catholic) (6-3) at 2 Chester (9-0), TBA
Game 14 10 Athens Coop (7-2) at 7 Beardstown (8-1), TBA
Game 15 14 Carmi (C.-White County) (6-3) at 3 Casey (C.-Westfield) (9-0), TBA
Game 16 11 Arthur (A.-Lovington) Coop (7-2) at 6 Carlinville (8-1), TBA

Official Class 2A bracket on IHSA.org

Class 2A Video Analysis:

Class 3A - First Round

Game 1 16 Champaign (St. Thomas M.) (5-4) at 1 Elmwood E.-Brimfield (9-0), TBA
Game 2 9 Winnebago (7-2) at 8 Farmington (7-2), TBA
Game 3 13 Chicago (Raby) (6-2) at 4 Aurora (A. Christian) (8-1), TBA
Game 4 12 Elmhurst (Imm. Concep.) (6-3) at 5 Poplar Grove (N. Boone) (8-1), TBA
Game 5 15 Erie E.-Prophetstown (5-4) at 2 Sterling (Newman C. Cath.) (9-0), TBA
Game 6 10 Peru (St. Bede) (7-2) at 7 Monmouth (M.-Roseville) (7-2), TBA
Game 7 14 Aurora (Central Catholic) (6-3) at 3 St. Joseph (S.J.-Ogden) (8-1), TBA
Game 8 11 Wilmington (7-2) at 6 Byron (7-2), TBA
Game 9 8 Virden (North Mac) (5-4) at 1 Williamsville (9-0), TBA
Game 10 5 Monticello (7-2) at 4 Nokomis Coop (8-1), TBA
Game 11 7 Pana (H.S.) (5-4) at 2 Tolono (Unity) (8-1), TBA
Game 12 6 Auburn (6-3) at 3 Pleasant Plains (8-1), TBA
Game 13 8 Anna (A.-Jonesboro) (6-3) at 1 Greenville (8-1), TBA
Game 14 5 Sesser (S.-Valier) Coop (6-3) at 4 Vienna V.-Goreville Coop (6-3), TBA
Game 15 7 Robinson (6-3) at 2 Benton (8-1), TBA
Game 16 6 Carterville (6-3) at 3 Vandalia (7-2), TBA

Official Class 3A bracket on IHSA.org

Class 3A Video Analysis:

Class 4A - First Round

Game 1 8 Chicago (Marshall) (6-2) at 1 Chicago (VOISE Academy) Austin (8-0), TBA
Game 2 5 Chicago (Brooks) (6-2) at 4 Chicago (Payton) (7-1), TBA
Game 3 7 Evergreen Park (6-3) at 2 North Chicago (7-2), TBA
Game 4 6 Richmond (R.-Burton) (6-3) at 3 Chicago (Harper) (7-1), TBA
Game 5 8 Manteno (5-4) at 1 Rock Island (Alleman) (8-1), TBA
Game 6 5 Plano (6-3) at 4 Stillman Valley (6-3), TBA
Game 7 7 Peotone (5-4) at 2 Coal City (8-1), TBA
Game 8 6 Geneseo (5-4) at 3 Sandwich (6-3), TBA
Game 9 8 Quincy (Notre Dame) (5-4) at 1 Macomb (8-1), TBA
Game 10 5 Peoria (Notre Dame) (6-3) at 4 Fairbury (Prairie Central) (7-2), TBA
Game 11 7 Mahomet (M.-Seymour) (6-3) at 2 Rochester (8-1), TBA
Game 12 6 Bloomington (Central Catholic) (6-3) at 3 Charleston (8-1), TBA
Game 13 8 Herrin (H.S.) (5-4) at 1 Harrisburg (8-1), TBA
Game 14 5 Mt. Carmel (6-3) at 4 Columbia (8-1), TBA
Game 15 7 Waterloo (H.S.) (5-4) at 2 Alton (Marquette) (8-1), TBA
Game 16 6 Breese (Mater Dei) (6-3) at 3 Olney (East Richland) (8-1), TBA

Official Class 4A bracket on IHSA.org

Class 4A Video Analysis

Class 5A - First Round

Game 1 16 Belvidere (H.S.) (5-4) at 1 Maple Park (Kaneland) (9-0), TBA
Game 2 9 New Lenox (Lincoln-Way West) (6-3) at 8 Rochelle (6-3), TBA
Game 3 13 Tinley Park (H.S.) (5-4) at 4 Chicago (Westinghouse Prep) (7-2), TBA
Game 4 12 Joliet (Catholic Academy) (5-4) at 5 Elmwood Park (7-2), TBA
Game 5 15 Wauconda (5-4) at 2 Woodstock (Marian) (9-0), TBA
Game 6 10 Sterling (H.S.) (6-3) at 7 Woodstock (North) (6-3), TBA
Game 7 14 Midlothian (Bremen) (5-4) at 3 Lombard (Montini) (7-2), TBA
Game 8 11 Chicago (King) (6-2) at 6 Sycamore (H.S.) (6-3), TBA
Game 9 8 Galesburg (H.S.) (5-4) at 1 Normal (University) (9-0), TBA
Game 10 5 Washington (7-2) at 4 Metamora (7-2), TBA
Game 11 7 Park Forest (Rich East) (6-3) at 2 Morris (8-1), TBA
Game 12 6 East Peoria (7-2) at 3 Urbana (H.S.) (8-1), TBA
Game 13 8 Mattoon (5-4) at 1 Jerseyville (Jersey) (9-0), TBA
Game 14 5 Marion (H.S.) (7-2) at 4 Chatham (Glenwood) (7-2), TBA
Game 15 7 Jacksonville (H.S.) (5-4) at 2 Centralia (H.S.) (9-0), TBA
Game 16 6 Highland (5-4) at 3 Springfield (Sacred Heart-Griffin) (8-1), TBA

Official Class 5A bracket on IHSA.org

Class 5A Video Analysis:

Class 6A - First Round

Game 1 16 Rockford (Auburn) (5-4) at 1 Cary (C.-Grove) (9-0), TBA
Game 2 9 Glen Ellyn (Glenbard South) (6-3) at 8 Chicago (St. Patrick) (6-3), TBA
Game 3 13 Chicago (Hyde Park) (6-2) at 4 Crystal Lake (Central) (7-2), TBA
Game 4 12 Chicago (Lake View) (6-2) at 5 Fox Lake (Grant) (7-2), TBA
Game 5 15 Arlington Heights (St. Viator) (5-4) at 2 Lake Villa (Lakes) (8-1), TBA
Game 6 10 Lake Forest (H.S.) (6-3) at 7 Rolling Meadows (7-2), TBA
Game 7 14 Niles (Notre Dame) (5-4) at 3 Grayslake (North) (8-1), TBA
Game 8 11 Chicago (Steinmetz) (6-2) at 6 Chicago (Foreman) (7-1), TBA
Game 9 8 Darien (Hinsdale South) (6-3) at 1 Oak Forest (8-1), TBA
Game 10 5 Palos Heights (Shepard) (6-3) at 4 Chicago (Perspectives) (7-2), TBA
Game 11 7 Frankfort (Lincoln-Way North) (6-3) at 2 Oak Lawn (Richards) (8-1), TBA
Game 12 6 Chicago (Morgan Park) (6-3) at 3 Lemont (H.S.) (8-1), TBA
Game 13 8 Springfield (H.S.) (5-4) at 1 Crete (C.-Monee) (9-0), TBA
Game 14 5 Bloomington (H.S.) (7-2) at 4 Peoria (Richwoods) (7-2), TBA
Game 15 7 Normal (Community) (6-3) at 2 Ottawa (Twp.) (9-0), TBA
Game 16 6 Normal (Community West) (6-3) at 3 Rock Island (H.S.) (7-2), TBA

Official Class 6A bracket on IHSA.org

Class 6A Video Analysis:

Class 7A - First Round

Game 1 16 Elk Grove Village (E.G.) (5-4) at 1 Glen Ellyn (Glenbard West) (9-0), TBA
Game 2 9 Libertyville (7-2) at 8 Machesney Park (Harlem) (7-2), TBA
Game 3 13 Mt. Prospect (Prospect) (6-3) at 4 Northbrook (Glenbrook N.) (8-1), TBA
Game 4 12 St. Charles (East) (6-3) at 5 Wheaton (North) (8-1), TBA
Game 5 15 Algonquin (Jacobs) (5-4) at 2 Rockford (Boylan Catholic) (9-0), TBA
Game 6 10 Huntley (6-3) at 7 Oak Park (Fenwick) (7-2), TBA
Game 7 14 Villa Park (Willowbrook) (6-3) at 3 Rockton (Hononegah) (8-1), TBA
Game 8 11 Crystal Lake (South) (6-3) at 6 Lake Zurich (7-2), TBA
Game 9 8 Downers Grove (North) (5-4) at 1 Batavia (9-0), TBA
Game 10 5 Harvey (Thornton) (7-2) at 4 Lansing (Thornton Fractional S.) (7-2), TBA
Game 11 7 Tinley Park (Andrew) (6-3) at 2 Lisle (Benet Academy) (8-1), TBA
Game 12 6 Plainfield (North) (7-2) at 3 Oswego (H.S.) (8-1), TBA
Game 13 8 Plainfield (Central) (6-3) at 1 Frankfort (Lincoln-Way East) (9-0), TBA
Game 14 5 Bradley (B.-Bourbonnais) (6-3) at 4 New Lenox (Prov. Cath.) (7-2), TBA
Game 15 7 Pekin (6-3) at 2 Edwardsville (H.S.) (8-1), TBA
Game 16 6 Belleville (West) (6-3) at 3 East St. Louis (Sr.) (7-2), TBA

Official Class 7A bracket on IHSA.org

Class 7A Video Analysis:

Class 8A - First Round

Game 1 16 Chicago (Lane) (5-3) at 1 Park Ridge (Maine South) (9-0), TBA
Game 2 9 Winnetka (New Trier) (6-3) at 8 Hoffman Estates (Conant) (6-3), TBA
Game 3 13 Palatine (Fremd) (5-4) at 4 Carol Stream (Glenbard North) (8-1), TBA
Game 4 12 Gurnee (Warren) (5-4) at 5 Lincolnshire (Stevenson) (7-2), TBA
Game 5 15 Evanston (Twp.) (5-4) at 2 Wilmette (Loyola Academy) (8-1), TBA
Game 6 10 Bartlett (6-3) at 7 Franklin Park-Northlake (Leyden) (7-2), TBA
Game 7 14 Skokie (Niles West) (5-4) at 3 Palatine (H.S.) (8-1), TBA
Game 8 11 Glenview (Glenbrook South) (5-4) at 6 Schaumburg (H.S.) (7-2), TBA
Game 9 16 Naperville (North) (5-4) at 1 Naperville (Neuqua Valley) (9-0), TBA
Game 10 9 Bolingbrook (7-2) at 8 Orland Park (Sandburg) (7-2), TBA
Game 11 13 Hillside (Proviso West) (6-3) at 4 Aurora (Waubonsie Valley) (8-1), TBA
Game 12 12 Oak Park (O.P.-River Forest) (6-3) at 5 Hinsdale (Central) (7-2), TBA
Game 13 15 LaGrange (Lyons) (5-4) at 2 Chicago (Marist) (8-1), TBA
Game 14 10 O'Fallon (H.S.) (7-2) at 7 Flossmoor (Homewood-F.) (7-2), TBA
Game 15 14 Chicago (Brother Rice) (5-4) at 3 Chicago (Mt. Carmel) (8-1), TBA
Game 16 11 Chicago Heights (Bloom Twp.) (6-3) at 6 Chicago (Simeon) (7-1), TBA

Official Class 8A bracket on IHSA.org

Class 8A Video Analysis:

Don't forget that Comcast SportsNet Chicago is your home for every 2012 IHSA Football State Championship game. Coverage of Class 1A-4A begins Friday, Nov. 23 and the action continues from Champaign with Class 5A-8A games on Saturday, Nov. 24 on CSN.