CSN Preps Basketball Power Rankings

CSN Preps Basketball Power Rankings
December 2, 2013, 12:00 pm
Share This Post
Scott Phillips

While the top three teams in the CSN Chicago high school boys basketball preseason top 25 didn't play in the opening week of the season, there was still plenty of top-25 action throughout the state.

St. Charles East tournament winner St. Joseph (9) and Hoops for Healing champions Benet (10) each joined the top ten this week.

1. Whitney Young (0-0) (1)

The season opener for the No. 1 Dolphins will come Saturday at the Chicago Elite Classic against St. John Bosco (Ca.).

2. Simeon (0-0) (2)

Four-time defending Class 4A state champions open the season against Hamilton (Tn.) and the dynamic duo of Memphis commit and junior forward K.J. Lawson and his brother, sophomore Dedric Lawson.

3. Morgan Park (0-0) (3)

The defending Class 3A state champions face a test on Saturday when they travel to Elgin to face No. 13 Larkin in the Mac Irvin Diabetes Classic.

4. Curie (1-0) (4)

The Condors had a shaky overtime win over a depleted St. Rita team in the Team Rose Basketball Classic, but a win is a win. Are they disciplined enough to be among the state's elite?

5. Stevenson (4-0) (5)

The Patriots did what they needed to do at Buffalo Grove and took care of their so-so competition.

6. Orr (0-0) (6)

Class 3A contenders are deep and athletic and open the season on Saturday at the Mac Irvin Diabetes Classic against Providence-St. Mel.

7. Marian Catholic (4-0) (8)

Kentucky commit and point guard Tyler Ulis looked great on Friday, dropping 35 points at home to help carry the Spartans to the the Chicago Heights Classic title over a tough Bloom team.

8. St. Rita (0-1) (7)

Despite missing starters Charles Matthews, Myles Carter and Armani Chaney, St. Rita took Curie to overtime on its own floor and seniors Dominique Matthews (39 points) and Northwestern commit Vic Law (15 points; fouled out with five minutes left) stepped up as did their deep roster.

9. St. Joseph (4-0) (12)

Junior guard duo of Jordan Ash (MVP) and Glynn Watson (All-Tournament team) led the Chargers to the title at St. Charles East.

10. Benet (4-0) (13)

Won the Hoops for Healing event and will play Redondo Union (CA) in the Chicago Elite Classic on Saturday.

11. Proviso East (4-0) (14)

Senior guard Jevon Carter is off to a hot start as the Pirates beat a national top-5 player in Myles Turner and Trinity (Tx.) and raced past No. 14 North Chicago in a shootout for the championship of the City of Washington Invitational as apart of the State Farm Tournament of Champions.

12. Loyola (4-0) (15)

Loyola's defense has been stifling at times in the early season and they bested New Trier in overtime to win the tournament the two schools co-host.

13. Larkin (4-0) (17)

The real test for Larkin comes Saturday against No. 3 Morgan Park in the Mac Irvin Diabetes Classic.

14. North Chicago (3-1) (9)

Tough loss to a very good No. 11 Proviso East team, but the Warhawks continue to play fast and score in bunches.

15. Bogan (3-1) (11)

Lost to a tough Rock Island team at the Rocks' home event. They did beat No. 22 West Aurora, however.

16. Oak Park-River Forest (4-0) (23)

Guard Erick Locke had a tremendous tournament at Riverside-Brookfield, leading the Huskies to the title on a 31-point, seven-assist, three-steal performance against the tournament hosts.

17. St. Viator (3-1) (10)

Lost to nearby rival Prospect in a close game at the St. Viator Tournament.

18. Zion-Benton (4-1) (16)

Solid 4-1 start at Lane Thanksgiving Tournament and lost in overtime to Evanston.

19. York (4-0) (25)

Won the Palatine Tournament to build on a successful summer.

20. Fenwick (2-1) (18)

Lost to a good Lyons team without Northwestern commit Scott Lindsey.

21. Bolingbrook (2-1) (21)

Junior guard Prentiss Nixon scored 20 points and shot well from the perimeter in a loss to Springfield Lanphier in the Decatur Turkey Tournament.

22. West Aurora (3-1) (NR)

Lost to No. 16 Bogan at the Rock Island tournament but beat the Rocks for a tough road win.

23. Hyde Park (4-0) (NR)

Won the St. Patrick tournament as they won multiple games by double digits.

24. Uplift (5-0) (NR)

One of the few teams in the area to own a 5-0 record after winning Mundelein Tournament.

25. Plainfield North (4-0) (NR)

Won Joliet West tournament as junior Trevor Stumpe averaged 30.5 points a game.

Previously ranked: No. 19 Hillcrest (2-2), No. 20 North Lawndale (1-3), No. 22 De La Salle (2-2), No. 24 Wheaton Academy (3-1).