Associated Press
Here are the latest rankings of Illinois high school basketball teams in each class, according to an Associated Press panel of sportswriters.
Class 8A
No. | Team | W-L | Pts | Prv |
1. | Homewood-Flossmoor (11) | 1-0 | 110 | 1 |
2. | Loyola | 1-0 | 89 | 3 |
3. | Stevenson | 1-0 | 87 | 2 |
4. | Naperville Central | 1-0 | 81 | 4 |
5. | Edwardsville | 1-0 | 57 | 7 |
6. | Barrington | 1-0 | 43 | 8 |
7. | Maine South | 0-1 | 40 | 5 |
8. | Hinsdale Central | 1-0 | 28 | T9 |
9. | Naperville Neuqua Valley | 1-0 | 24 | NR |
10. | Oak Park-River Forest | 1-0 | 19 | NR |
Others receiving votes: New Trier (9), Bolingbrook (8), Lyons (6), Huntley (1), Brother Rice (1), Fremd (1)
Class 7A
No. | Team | W-L | Pts | Prv |
1. | Glenbard West (9) | 1-0 | 116 | 1 |
2. | Mt. Carmel (3) | 1-0 | 100 | 2 |
3. | East St. Louis | 1-0 | 94 | 4 |
4. | Libertyville | 1-0 | 80 | 5 |
5. | Wheaton Warrenville South | 1-0 | 72 | 6 |
6. | Normal Community | 1-0 | 48 | 7 |
7. | Simeon | 0-1 | 42 | T3 |
8. | Lincoln-Way East | 0-1 | 32 | T3 |
9. | Batavia | 1-0 | 27 | NR |
10. | Wheaton North | 0-1 | 13 | 9 |
News
Others receiving votes: Glenbard North (12), Machesney Park Harlem (4), Belleville West (4), Addison Trail (3), Geneva (2), Hononegah (2), Grant (2), St. Rita (2), Rockford Auburn (1), Benet (1), Jacobs (1)
Class 6A
No. | Team | W-L | Pts | Prv |
1. | Sacred Heart-Griffin (11) | 1-0 | 128 | 1 |
2. | Montini (2) | 1-0 | 119 | 3 |
3. | Cary-Grove | 1-0 | 99 | 6 |
4. | Providence | 0-1 | 78 | 2 |
5. | Lemont | 1-0 | 77 | 7 |
6. | Normal West | 1-0 | 58 | 8 |
7. | Hinsdale South | 1-0 | 31 | 5 |
8. | Lake Forest | 1-0 | 25 | NR |
9. | Oak Lawn Richards | 0-1 | 21 | 9 |
10. | Chatham Glenwood | 1-0 | 13 | NR |
Others receiving votes: Champaign Centennial (12), Crystal Lake Central (11), Lincoln-Way West (10), Prairie Ridge (10), Rock Island (8), Lincoln Way North (6), Crete-Monee (3), Harvey Thornton (3), Grayslake North (2), Belvidere North (1)
Class 5A
No. | Team | W-L | Pts | Prv |
1. | Nazareth (7) | 1-0 | 124 | 2 |
2. | Joliet Catholic (6) | 1-0 | 123 | 1 |
3. | St. Francis | 1-0 | 101 | 3 |
4. | Normal University | 1-0 | 70 | 4 |
5. | Metamora | 1-0 | 69 | 5 |
6. | Belvidere | 1-0 | 59 | 6 |
7. | Peoria Central | 1-0 | 52 | 7 |
8. | Peoria Notre Dame | 1-0 | 31 | T9 |
9. | Sterling | 1-0 | 31 | T9 |
10. | Lincoln Way West | 1-0 | 13 | NR |
Others receiving votes: Sycamore (11), Triad (9), Washington (5), Highland (5), Champaign Central (4), Woodstock Marian (3), Kaneland (3), Jacksonville (2)
Class 4A
No. | Team | W-L | Pts | Prv |
1. | Rochester (13) | 1-0 | 139 | 1 |
2. | Phillips | 1-0 | 120 | 2 |
3. | Rockford Lutheran | 1-0 | 114 | 3 |
4. | Althoff Catholic (1) | 1-0 | 90 | 4 |
5. | Geneseo | 1-0 | 86 | 5 |
6. | Herrin | 1-0 | 59 | 6 |
7. | Coal City | 1-0 | 34 | 10 |
8. | Murphysboro | 1-0 | 29 | 8 |
9. | Columbia | 1-0 | 24 | 9 |
10. | Morris | 1-0 | 14 | NR |
Others receiving votes: Quincy Notre Dame (13), Rock Island Alleman (12), Breese Mater Dei (7), Manteno (6), Plano (6), Canton (5), Mt. Zion (5), Marengo (4), Freeburg (2), Taylorville (1)
Class 3A
No. | Team | W-L | Pts | Prv |
1. | Sterling Newman (8) | 1-0 | 123 | 1 |
2. | Williamsville (1) | 1-0 | 109 | 3 |
3. | Wilmington (4) | 1-0 | 106 | 2 |
4. | Bishop McNamara | 1-0 | 91 | 5 |
5. | St. Joseph-Ogden | 1-0 | 80 | 6 |
6. | Tolono Unity | 1-0 | 67 | 8 |
7. | Erie-Prophetstown | 1-0 | 40 | 10 |
8. | Elmwood-Brimfield | 1-0 | 20 | NR |
9. | Monticello | 1-0 | 17 | NR |
10. | Mt. Carmel | 1-0 | 15 | NR |
Others receiving votes: Bloomington Central Catholic (14), Aurora Christian (11), Byron (7), Mercer County (4), Carlinville (3), St. Bede (3), Carterville (2), Greenville (2), Pleasant Plains (1)
Class 2A
No. | Team | W-L | Pts | Prv |
1. | Tuscola (12) | 1-0 | 127 | 2 |
2. | Hall (1) | 1-0 | 105 | 4 |
3. | Rockridge | 0-1 | 104 | 1 |
4. | Downs Tri-Valley | 1-0 | 77 | T5 |
5. | Maroa-Forsyth | 1-0 | 73 | 7 |
6. | Auburn | 0-1 | 67 | 3 |
7. | Athens | 1-0 | 66 | T5 |
8. | Nashville | 1-0 | 40 | T9 |
9. | Chester | 1-0 | 19 | NR |
10. | Bismarck-Henning | 1-0 | 16 | NR |
Others receiving votes: Fieldcrest (4), Sangamon Valley (4), Gibson City-Melvin-Sibley (3), Orion (3), Johnston City (2), Lawrenceville (2), Rushville-Industry (2), Eastland-Pearl City (1)
Class 1A
No. | Team | W-L | Pts | Prv |
1. | Galena (8) | 1-0 | 106 | 1 |
2. | Lena-Winslow (3) | 1-0 | 102 | 2 |
3. | Arcola | 1-0 | 77 | 5 |
4. | Dakota | 1-0 | 71 | 6 |
5. | Stark County | 1-0 | 55 | 8 |
6. | Annawan Wethersfield | 1-0 | 39 | NR |
7. | Forreston | 1-0 | 38 | 9 |
8. | Decatur St. Teresa | 0-1 | 33 | 3 |
9. | Mt. Sterling | 1-0 | 30 | NR |
10. | Casey-Westfield | 1-0 | 26 | 10 |
Others receiving votes: Polo (9), Carrollton (8), Wethersfield (6), Ottawa Marquette (2), Chicago Hope (1), Winchester West Central (1), Stockton (1)